Connect with us

Şanlıurfa’da Ne Yenir?

Şanlıurfa

Şanlıurfa’da Ne Yenir?

Şanlıurfa mutfağı denilince akıllara sadece çiğköfte gelmesin. Şanlıurfa’nın çiğköftesi, kebabı, çorbası ve tatlılarıda bir o kadar meşhurdur. Şanlıurfa’nın eşsiz lezzetlerini öğrendiğiniz zaman hemen gidesiniz gelir. Şanlıurfa’da ne yenir diye düşünen tatilciler varsa bu rehbere kesinlikle göz atmalıdır.

Koyun etinin zırhta çekilmesi ile birlikte pişirilen Urfa Kebabı, Türkiye’nin birçok yerinde yiyebileceğiniz fakat Urfa’ya özgü ayrı bir lezzeti bulunan lahmacun, isotlu ve bol acılı olarak yapılan bölgenin eşsiz lezzeti çiğköfte bu ilde yenilmelidir.

Şanlıurfa’da Ne Yenir?

  • Türkiye’nin En Meşhur Kebap Türü : Urfa Kebabı

Türkiye’nin farklı bölgelerinde baharatlar kullanılarak yapılan kebap türlerinden tamamen farklıdır. Urfa kebabının en önemli özelliği koyun etinin zırhta çekilmesidir. Zırhta çekilen etin içerisine bölgeye özgü baharatlar eklenince ustaların lezzetli parmağı ile birleştikten sonra mükemmel bir sunum ile servis edilir.

Şanlıurfa’da bütün kebap çeşitlerini müşterilerine sunan Altın Restoran’da urfa kebabının tadına bakabilirsiniz.

  • Her Bölgede Yapılır Fakat Burada Daha Farklı : Lahmacun

Türkiye’nin her ilinde yapılabilmesi mümkün olan lahmacun Urfa’da daha bir farklı yapılmaktadır. Urfa’da yapılan lahmacunun en önemli özelliği ise içerisine sarımsak eklenmemesidir.

Şıllık tatlısı, içli köftesi ve kebabları ile ünlü olan Çulcuoğlu Baklava ve Restoran salonunda lahmacunun tadına bakmalısınız.

  • Urfa’ya Özgü Bir Lezzet : Ciğer Kebabı

Şanlıurfa halkının en önemli özelliğinden biri günün her öğününde ciğer yiyebilmesidir. Ciğer kebabı farklı yörelerde yapılabilmesine rağmen Urfa’da daha bir farklıdır. Urfa’da yapılan kebabın en önemli özelliği ciğer parçalarının iri olmadan küçük küçük parçalanması ve şişe geçirilmesidir. Ciğer kebabı içerisinde bulunan soğan, nane ve kimyon bu mükemmel lezzeti tamamlayan baharatlardır.

Şanlıurfa’da Ciğerci Aziz Usta’dan kesinlikle ciğer kebabı yemelisiniz. Ciğer kebabının yaklaşık fiyatı 20 TL’dir.

  • Urfa’da Her Akşam Yemeğinin Finali : Şıllık Tatlısı

Şanlıurfa’da bütün restoranlar ve lokantalar da bu tatlıdan görebilirsiniz. Türkiye’nin en edepsiz tatlısı olarak tabir edebileceğimiz bu tatlı ismini Kürtçe’den almıştır. Şileki kelimesi zaman içerisinde farklı kültürler ile buluşunca Şıllık kelimesine dönüşmüştür. Şerbetli olan bu tatlının içerisinde tamamen ceviz içi doldurulur.

Şanlıurfa’da Gülhan Restoran’da bu tatlının tadına bakabilirsiniz. Bu restoranda özellikle tatlının tadına bakmalısınız.

Hemen Paylaş

Continue Reading
Yorum yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla yazı >>> Şanlıurfa

Popüler Yazılar

Diğer Kategoriler

To Top