Connect with us

Samsun’da Ne Yenir?

Samsun

Samsun’da Ne Yenir?

Orta Karadeniz’in en kalabalık şehirlerinden biri olan Samsun, Türkiye’nin de en kalabalık 16. şehridir. Samsun’da genellikle Karadeniz mutfağına özgü yemekler çok tercih edilirken sadece bu şehre özgü tatlar oldukça kısıtlıdır. Bu şehre özgü tatlar halk ve tatilciler tarafından severek tüketilmektedir. Samsun’da ne yenir diye düşünen tatilcilerin bu rehberi kesinlikle incelemesi gerekir.

Karadeniz mutfağı yerine sizlere daha çok Samsun’da yaşayan yerli halkın sık tükettiği yemeklerden bahsedelim. Karadeniz mutfağına sıra gelince bahsedilen yöresel tatları uzun uzun anlatırız.

Samsun’da Ne Yenir?

  • Pazar Sabahlarının Vazgeçilmezi : Pide

Samsun’da yaşamını sürdüren yerli halkın pazar sabahında kahvaltı mönüsünde kesinlikle pide göreceksiniz. Pazar sabahlarında pide yemek bu yöre için ritüel haline gelmiştir. Bu sebeple pazar günleri pide salonlarının dolu olduğunu görebilirsiniz. Her ilçenin kendine özgü pidesi olduğunu duyabilirsiniz. Örneğin, Bafra, Çarşamba ve Terme Pidesi gibi örnekler uzayarak gider.

Samsun’da özellikle şurada pide yenilmesi gerekir demek çok da doğru olmaz. Popüler hale gelen dükkanların aksine Uyar Pide Salonu’nda lezzetli bir pidenin tadına bakabilirsiniz.

  • Daha Önce Hiç Bu Menemenden Yemediniz : Çakallı

Halk arasında çakallı menemen olarak ifade edilen kahvaltıların vazgeçilmezi bir tattır. Rengi, kıvamı, görüntüsü ve tadıyla akıllar da yer etmeyi başaran bu menemenin tadına bakmadan kesinlikle buradan ayrılmamalısınız.

Çakallı menemenin tadına bakabilmeniz için şehir merkezinden yaklaşık 30 kilometre uzaklıkta bulunan Çakallı’ya gidilmesi gerekir. Çakallı’da Kelin Yeri’nden bir menemen yemeden ayrılmayın.

  • Samsun’da Her Evde Haftada Bir Kez Pişen Yöresel Tat : Baklalı Sarma

Sarma kelimesini gördüğünüz zaman yöresel bir tat olmadığını düşünmüş olabilirsiniz. Ege Bölgesi’nde daha çok yapılan zeytinyağlı sarmadan farklı olarak iç harcı içerisine kuru bakla eklenmesidir. Genellikle tatilcilerin bildiği sarma içerisinde pirinç bulunurken burada yarma buğday, bulgur ve bakla konur.

Baklalı sarma üzerine yoğurt serpilerek yemek masalarına lezzeti ile konu olur. Baklalı sarmanın tadına bakabilmeniz için Samsun’da bir ailenin evine konuk olmalısınız.

  • Bafra’ya Özgü Hamur Tatlısı : Nokul

Orta Karadeniz’de yer alan Samsun’a bağlı olan Bafra ilçesine özgü olan nokul, bir çeşit hamut tatlısıdır. Bafra’ya özgü olmasının en önemli sebeplerinden birisi içerisinde fındık ve üzüm bulunmasıdır. Haşhaşlı, tahinli ve sakızlı olarak farklı türleri bulunmaktadır.

Samsun’da hemen her pastahanede satılmasına rağmen şehrin en işlek caddelerinden biri üzerinde yer alan Evcim Pastahanesi’nden tadına bakmalısınız.

Hemen Paylaş

Continue Reading
Yorum yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla yazı >>> Samsun

Popüler Yazılar

Diğer Kategoriler

To Top