Connect with us

Isparta’da Ne Yenir?

Isparta

Isparta’da Ne Yenir?

Tarım ve meyvecilik yönünden gelişmiş olan Isparta şehri Akdeniz Bölgesi’nde bulunmaktadır. Isparta’da ne yenir diye düşünmek yerine mükemmel rehber eşliğinde nerede ne yenilmesi gerektiğine kendiniz karar verebilirsiniz.

Akdeniz Bölgesi’nin yöresel lezzetlerini içerisinde barındıran mutfağının tadına bakmadan kesinlikle ayrılmamalısınız. Eğirdir Gölü manzarası eşliğinde fırında alabalık, kalabalık ailelerin tercih edeceği sazan dolması ve nefis fırın kebabı iştahınızı kabartır.

Isparta’da Ne Yenir?

  • Isparta’da Fırın Kebabı Daha Lezzetli

Akdeniz Bölgesi’nde yer alan farklı illerde sık yapılan fırın kebabı kış aylarında çok tercih edilmektedir. Fırın kebabı yapan restoranlar Türkiye’nin farklı bölgelerinden sık sık sipariş aldığı belirtir.

Kuzu etinin sağ ve sol kaburgalarının fırın tepsisi üzerine konularak fırına sürülür. Sadece tuz ve sıcaklık ile pişen kaburgaların lezzetini tattığınız zaman her fırsatta tüketmek isteyeceksiniz. Isparta’da Kebapçı Kadir, Ferah Kebap ve Hacıbenli Kebap Salonu fırında kebabı oldukça lezzetli yapar.

  • Göl veya Kanyon Manzarasına Karşı Fırında Alabalık

Eğirdir Gölü veya Sütçüler Yazılı Kanyon’un manzarasına karşı fırında alabalığın tadına kesinlikle bakmalısınız. Hem alkollü hem de alkölsüz kısımları bulunan Canlar ve Baysallar Alabalık Lokantası’nda güveç içerisine bol miktarda peynir ve özel olarak parçalanan alabalıklar fırına verilir.

Baysallar Alabalık Lokantası hem Eğirdir yolu üzerinde hem de Sütçüler Kanyon’unda bulunmaktadır.

  • Göl Manzarasına Karşı Sazan Dolması

Eğirdir Gölü manzarasına karşı kalabalık ailelerin sık tükettiği sazan dolması, temizlenen sazan balığı içerisine baharatlar, sıvı yağ, su, salça, kuş üzümü, çam fıstığı ve pirinç ile doldurularak yapılır.

Fırında yaklaşık 2 saat pişirilen sazan dolması 3 – 4 kişiyi rahatca doyurabilir. Eğirdir Gölü’nün Ada kısmında yer alan restoranların bir çoğu bu sazan dolmasını müşterilere tavsiye eder.

  • Ramazan Ayı Yanı Sıra Yılın Her Günü Görebileceğiniz Güllaç Tatlısı

Isparta’da ne yenir diye düşünürken güllaç tatlısının tadına bakmadan ayrılmayın. Genellikle Ramazan ayında yapılan bu tatlı Isparta’da yılın her günü yapılabilir. Isparta’nın meşhur tatlısı hafif ve serindir.

Isparta’nın Yalvaç ilçesinde Gündoğan İkbal’ın tatlı dünyasında kesinlikle güllacın tadına bakmalısınız.

Hemen Paylaş

Continue Reading
Yorum yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla yazı >>> Isparta

Popüler Yazılar

Diğer Kategoriler

To Top