Connect with us

Hatay’da Ne Yenir?

Hatay

Hatay’da Ne Yenir?

Hatay mutfağı denildiği zaman akan sular durur. Türkiye’nin herhangi bir ilinde sokakta yer alan tabelalarda Hatay’a özgü dürümler, kebaplar ve tatlıları barındıran dükkanlar görebilirsiniz. Hatay’ın çevresinde yer alan iller ile mutfak konusunda etkileşime girdiği için yöresel yemekleri oldukça çeşitlidir. Hatay’da ne yenir diye düşünen tatilcilere rehber niteliğinde bir yazı hazırlamaya karar verdik.

Hatay’ın dönerini, bakla ezmesini, humusunu, kebabını ve künefesini yemeden dönmemelisiniz. Hatay’a gittiğiniz zaman yöre mutfağına özgü yemeklerin tadına bakmalısınız.

Hatay’da Ne Yenir?

  • Dönerci Tacettin’in Döneri İçin Sıraya Girin

Dönerci Tacettin, Hatay’ın Antakya ilçesinde bulunan sıradan bir döner dükkanıdır. Sıradan bir döner dükkanı denmesi aslında biraz yanlış olabilir.

Tacettin ustanın yaptığı lezzeti döneri yiyebilmek için farklı şehirlerden insanlar bu dükkanı ziyaret eder. Çok kabalık olan bu dükkanda döner yiyebilmek için sıraya girmelisiniz.

Dönerin içerisinde kullanılan et tamamen dana eti ve içerisinde yüzde 6 oranında kuyruk yağı bulunmaktadır.

  • İbrahim Usta’nın Humusunun Tadına Bakın

Humuscu İbrahim Usta’nın dükkanında İstanbul’da birçok restoranın mönüsünde yer alan ‘beton’ diye bahsedilen bakla ezmesinin tadına burada kesinlikle bakmalısınız.

Hatay ve çevre illerde bulunan yerli halk bakla ezmesini sabah kahvaltısında tercih etmektedir. Bakla ezmesinin içerisinde bulunanlar neredeyse tüm gün boyunca sizi tok tutmaktadır.

Bakır küpün içerisinden alınan bakla ve yerli tahinin birleşmesi ile eşsiz bir lezzet ortaya çıkmaktadır.

Bir kilogram bakla ezmesi 18 TL, porsiyon ise 8 TL’dir.

  • Kebapçı Salah’dan Kuzu Şiş Yenir

Kebapçı Salah, Hatay’ın Antakya ilçesinde 25 yıldır hizmet veren bir kebapçı dükkanıdır.

Ustanın lezzetli ellerinde özel olarak yapılan bu kuzu şişin tadına burada bakmalısınız. Zırhta çektiği kebabı ve kuzu etinden yaptığı şişi tatilciler tarafından çok beğenilmektedir.

Salah ustanın bu lezzetinin nereden geldiği sorulduğunda mesleğin babadan geçtiğini ifade etmektedir.

Kebabın bir porsiyonu 11 TL’dir.

  • Yusuf Usta’dan Künefe Yenilmeden Dönülmez

Yusuf Usta, Hatay’ın Uzun Çarşısı’nda yer alan bir tatlı dükkanıdır. Hatay’ın yerli halkı bu künefe dükkanını beğenmemesinin tek nedeni üstünün çıtır olmamasıdır. Hatay’a ilk defa gelen tatilciler ise künefe yiyebilmek için kendini ilk attığı yerlerden biridir.

Kömür ateşinde ağır ağır pişen, tabakta şerbetlenen künefesi fıstık ve dondurmayla servis edilmektedir.

1 porsiyon sade künefe 6 TL’dir.

Hemen Paylaş

Continue Reading
Yorum yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla yazı >>> Hatay

Popüler Yazılar

Diğer Kategoriler

To Top