Connect with us

Çanakkale’de Ne Yenir?

Gezilesi Yerler

Çanakkale’de Ne Yenir?

Çanakkale, Marmara ile Ege Bölgesi’nin tam kesiştiği noktada yer alan bir şehirdir. 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin ardından şehre her yıl yüzbinlerce hem yerli hem de yabancı tatilci akın etmektedir. 520.000 kişilik nüfusa sahip olan bu şehir Birinci Dünya Savaşı’nda önemli bir konuma sahiptir. 3000 yıldır yerleşim yeri alarak kullanılan bu şehirde gezilecek yerler oldukça fazladır. Bu şehri gezmeden önce Çanakkale’de ne yenir hemen öğrenelim.

Çanakkale Mutfağı’nda ağırlıklı olarak sebze ve deniz ürünleri bulunmaktadır. Şehir merkezinde bulunan restoranlarda meşhur yemeklerinin tadına bakabilirsiniz.

Çanakkale’de Ne Yenir?

  • Çanakkale’nin Vazgeçilmez Balığı : Sardalya

Sardalya Diyarı olarak bilinen Çanakkale’de deniz ürünleri sık tüketilmesine rağmen sardalya balığı diğer balık türlerine göre daha sık tüketilir.

Sabahın erken saatlerinde tekneleleri ile açılan balıkçıların ağına takılan sardalyalar akşam balık pazarında satışa çıkartılır. Her gün taze taze getirilen sardalyaları hemen pazarda pişirtebilirsiniz.

Sardal-ye, Çanakkale ilçesinde yer alan bir çeşit fast food balıkçısıdır. Öğlen ve öğleden sonra oturacak yer bulamadığınız bu restoranda ekmek arası balık çok meşhurdur.

Ekmek arası sardalyanın fiyatı 6 TL’dir.

  • Eşsiz Bir Ziyafet : Oğlak Kızartması

Oğlak kızartması, Çanakkale ilçesinde yer alan restoranların bir çoğunda göremeyeceğiniz bir lezzettir. Bir şişe takılan yaklaşık 8 – 9 kilo temizlenmiş kuzu eti dört buçuk saat boyunca kızgın ateşin etrafında döndürülerek pişirilmektedir.

Oğlak kızartması yanında genellikle yerli halk kaçamak ve akıtma yenilmektedir. Akıtma, bir çeşit krep türüdür. Kaçamak ise mısır unu ile yapılan bir tür yiyecektir.

  • Köfteci Akif’ten Biga Köftesi

Köfteci Akif, yaklaşık 50 yıl boyunca Biga Köftesinin tarifini sır gibi saklamış şuan günümüzde parmak ısırtan köfteleri hazırlayan restoranlardan biridir.

Dondurulmuş ve hazır köftelerin aksine plastik tadının bulunmadığı, gıcır gıcır seslerinin gelmediği yediğiniz zaman keyif aldığınız bu köftenin tadına bakılması gerekir. Köfteci Akif’ten 1 porsiyon köfte söylemelisiniz.

1 porsiyon içerisinde 8 adet köfte bulunmaktadır.

1 porsiyon köfte ve piyazın fiyatı yaklaşık 16 TL’dir.

  • Çanakkale Çarşısından Peynir Helvası

Peynir Helvası, peynir, un, su, şeker ve sıvı yağ kullanılarak yapılmaktadır. Çanakkale Mutfağı’na ait olan peynir helvası bildiğimiz diğer helvalardan biraz daha farklıdır.

Hem hafif hem de hoş bir tadı olan helva bu yöreye özgüdür. Çanakkale Çarşısı’nda birçok dükkan bu tatlıyı satmaktadır.

Peynir Helvasının fiyatı yaklaşık 5 ile 7,5 TL arasında değişmektedir.

Hemen Paylaş

Continue Reading
Yorum yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla yazı >>> Gezilesi Yerler

Popüler Yazılar

Diğer Kategoriler

To Top