Connect with us

Bartın’da Ne Yenir?

Bartın

Bartın’da Ne Yenir?

Karadeniz Bölgesi’nde yer alan Bartın ilinin mutfağında 100’den fazla yöre mutfağına özgü yemek olduğu belirlenmiştir. Yörenin mutfağında yer alan yüzlerce farklı lezzet bu mutfağın oldukça geniş kapsamlı olduğunu kanıtlamaktadır. Hem gezilecek yerler açısından hem de yöre mutfağı açısından oldukça zengin olan Bartın iline gidilmesi gerekir. Bartın’da ne yenir diye düşünen tatilcilere yöre mutfağına özgü birkaç lezzetten bahsedelim.

Bartın mutfağında geleneksel hale gelen lezzetler genellikle hamur işi, sebze yemekleri ve balık ürünleridir. Özellikle yörenin en bilinen lezzetleri; Gartlaç, Çöven Ekmeği, Halışka, Pirinçli Mantı ve Çiğ Börek’tir.

Bartın’da Ne Yenir?

  • Çorbacı Ali Usta’dan Pum Pum Çorbası

Pum Pum, Bartın mutfağına özgü olan bir çeşit çorbadır. İsmini kaynarken çıkardığı sesten alan bu çorba bölgenin yöresel lezzetlerinden biridir. Genellikle yemeklerde çorba olmazsa olmaz diyen tatilciler çorbanın tadına bakmalıdır.

Bu çorba tamamen su ve mısır unu kullanılarak yapılır. Tencerede kaynayan su içerisine yavaş yavaş eklenen mısır unu karıştırılarak bölgeye özgü bir lezzet ortaya çıkar.

Çorbacı Ali Usta’dan bu lezzetin tadına bakabilirsiniz. 1 kase çorbanın fiyatı yaklaşık 8 TL’dir.

  • Bölgeye Özgü Zahmetli Bir Yemek : Pirinçli Mantı

Pirinçli Mantı, hem içerisinde bulunanlar hem de pişirme yöntemi ile bilindik mantıların dışında harika bir lezzet.

Görüntüsü ve lezzeti ile tadına bakanların hayran kalacağı bu mantının yapılışı biraz zahmetlidir. Bartın’da hemen hemen her restoran da bulabileceğiniz bölgeye özgü bir lezzettir.

  • Taze Taze Deniz Ürünleri Mustafa Amca’nın Yerinde Yenir

Mustafa Amca’nın Yeri, deniz ürünleri satan özellikle taze balıkları ile meşhur olan bir restorandır. Babadan torunlara kadar geçen bu restoran kalitesini ve standartlarını bozmadan uzun yıllardır Bartın’ın Amasra ilçesinde hizmet vermektedir.

Şık sunumu ve müşterilere güler yüzlü personellerinin servisi ile birçok tatilcinin gönlünü kazanmayı başarmıştır. Mustafa Amca’nın yerinde dilediğiniz her zaman taze deniz ürünleri bulabilirsiniz. Bu sebeple mekan oldukça kalabalık ve gitmeden önce rezarvasyon yaptırmalısınız.

  • Amasra Salatası ve Pideleri Amasra Sofrası’nda Yenir

Amasra Salatası, bölgenin en meşhur lezzetlerinden biridir. Bartın iline bağlı olan Amasra ilçesinde salata sadece bir yemek olarak değerlendirilmektedir. Bol malzemeden yapılan bu salata içerisine en lezzetli sebzeler ve yeşillikler konur.

Hem gözlerinizi hem de damağınızı mest edecek olan bu salatayı Amasra Sofrası’nda yiyebilirsiniz. Amasra Sofrası’nda salata haricinde taze balıkların ve pidelerin tadına bakabilirsiniz.

Hemen Paylaş

Continue Reading
Yorum yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla yazı >>> Bartın

Popüler Yazılar

Diğer Kategoriler

To Top