Connect with us

Adana’da Ne Yenir?

Adana

Adana’da Ne Yenir?

İnsanlık tarihi boyunca yüzlerce farklı medeniyetlere kucak açan, binbir çeşit farklı yemeğin yapıldığı ve acısı ile popülerleşen Adana’nın yemeklerini merak etmiyor musunuz? Adana’da ne yenir diye düşünenlerin kesinlikle bu rehbere göz atması gerekir.

Adana’da her ne kadar yemeklerin hemen hemen hepsi acı pişirilmesine rağmen yaz aylarının vazgeçilmez tatlısı olan bici bicinin unutulmaması gerekir.

Adana’da ne yenir?

  • Birbiçer Kebap Salonu’ndan Adana Kebabı Kesinlikle Yenilmeli

Tüm Türkiye’de popüler bir yemek olan Adana Kebabı bir tür kıymadan elde edilir. Adana’da bulunan ünlü kebab ustaları satıra benzer bir bıçak yardımı ile kıymayı işlemektedir. Özel bir işlemden geçirilen et içerisine biber salçası, pul biber ve karabiber katılarak ızgara üzerinde pişirilir.

Adana’da her restoran bu yöresel kebabı oldukça lezzetli yapabilir. Sizlere tavsiyemiz Birbiçer Kebap Salonu’ndan bu kebabı yemeniz tavsiye edilir.

  • Sabah Kahvaltısında Ciğer Mi? Evet Burası Adana!

Adana’da yaşayan yerli halk sabah kahvaltısında ciğer tüketmek için pazar günlerini iple çekmektedir. Haftanın her günü sabah kahvaltısında ciğer yiyebilen Adanalılar özellikle hafta sonlarında Büyük Saat civarında yer alan ciğer salonlarının tıklık tıklım olduğunu görebilirsiniz.

Bu ciğer ile Arnavut ciğeri arasında dağlar kadar fark vardır. İnce ve küçük dilimler halinde kesilen ciğerler ızgarada pişirilir. Adana Seyhan’da yer alan Ciğerci Ulaş’tan ciğer yemeden ayrılmayın.

  • Adana’ya Özgü Değil Ama Burada Daha Farklı : İçli Köfte

İçli köfte farklı yörelerde yapılabilmesine rağmen Adana’ya özgü içli köftenin tadı daha bir farklı. Kıyma, bulgur, irmik, soğan ve nar ekşisi içli köftenin temel malzemelerindendir. İçli köftenin iç harcında kullanılan kıymanın pişirilmesi esnasında farklı baharatlar eklenir. Adana içli köftesinin meşhur olmasının önemli sebeplerinden biri de baharatlardır.

Adana Koco Ocakbaşı Restoran’da meşhur içli köftenin tadına bakabilirsiniz.

  • Adana’nın Yöresel Köftesi : Fellah Köfte (Sarımsaklı Köfte)

Adana’nın yöresel yemeklerinden biri de fellah köfte bir diğer adıyla sarımsaklı köftedir. Bulgur ve irmik kullanılarak hazırlanan köfteler kesilir, kaynatılır ve birkaç aşamadan daha geçirilir. Özel bir salçalı sosu bulunan bu yöresel yemek soslandıktan sonra tekrar kaynatılır.

 

Sarımsaklı köfte yeşillikler ile birlikte servis edilir. Köftenin ağızda farklı bir tat bıraktığını unutmayın. Adana’da birçok restoranın mönüsünde bu lezzet yer alır.

Adana’ya geldiğiniz zaman şırdan ve soğan salatasının tadına bakın, yemeklerin üstüne halka tatlısı veya bici bici yiyebilirsiniz.

Hemen Paylaş

Continue Reading
Yorum yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla yazı >>> Adana

Popüler Yazılar

Diğer Kategoriler

To Top